Dobrá otázka, kterou ale nelze zodpovědět stručně. Projděte si se mnou prosím pár kroků srovnání!
Univerzálnost
Abrazivním vodním paprskem lze řezat téměř cokoliv - od kovu po kámen, sklo, kompozity, keramiku. Abrazivo se používá k řezání těchto materiálů. Pokud přepneme na čistý vodní paprsek, bez abraziva můžeme řezat měkké materiály, které lze řezat nožem jako jsou umělé hmoty, pěny, těsnění, potraviny, papír, a (pokud je tlak dostatečně vysoký) i tenké hliníkové folie.
Laser a plazma řežou pomocí tepla a tak mohou řezat pouze materiály mající správné tepelné vlastnosti. Kov je téměř vždy cílovým materiálem v průmyslu u těchto procesů s teplotním vlivem. A měkká ocel je téměř vždy kovem, který je laserem a plazmou řezán. Kromě toho plazmou můžete řezat pouze materiály, které jsou elektricky vodivé. Pro optimalizaci řezání laserem a plazmou je nutné měnit druhy plynu. U vodního paprsku není pro různé druhy materiálu nutná žádná změna parametrů s výjimkou řezné rychlosti.
Tloušťka
Abrazivní vodní paprskek může řezat z jakéhokoliv kovu, skla, kamene, kompozitu atd. díly velmi tenké až do tloušťky 30 cm (někdy i více). Nejpřesnější řezy jsou dosaženy s naší technologií Dynamic Waterjet při tloušťce do cca. 100mm nebo méně, ale hrubé řezy je možné provádět i při tloušťce materiálu mnohem větší než 100mm. Laser a plazma nejsou tak univerzální pokud jde o tloušťku materiálu. Řežou jako fotoaparát, jen materiály na které je možné zaostřit. Laser řeže jen velmi tenké materiály a až do tloušťky cca 15mm, s velkými CO2 lasery je možné se dostat až do tloušťky cca. 25mm. Plazma řeže asi od cca. 6mm do 40mm. Při vetších tloušťkách se v dílenském provozu obvykle používá řezání kyslíkovým plamenem, který řeže rychleji.
Povrchová úprava hran
Díly řezané plazmou nebo laserem nedosáhnou stejně vysoké kvality hran jako při řezání vodním paprskem, který za sebou nechává hladké hrany. Nezanechává ani žádné tepelně ovlivněné zóny nebo stopy mechanického namáhání. To znamená, že můžete mít hladký okraj, který nevyžaduje žádné broušení nebo dokončování. Vzhledem k tomu, že je to proces řezání (je) chladný, nedochází ke změně vlastností materiálu a nezanechává žádnou strusku, odpad. Plazma a laser řežou za pomoci tepla (my řežeme s nadzvukovou erozí). Proto plazma a laser zanechávají tepelně ovlivněné zóny, stopy mechanického namáhání a především plazma i kapky strusky na hranách. Laser může minimalizovat tepelně ovlivněné oblasti a napětí, ale nemůže je eliminovat. To je důvod, proč se tepelné řezání nesmí používat pro řezání jakýchkoliv leteckých dílů, pokud úplně neodbrousíte tepelně řezanou hranu.
Je tedy vodní paprsek lepší pro řezání čehokoliv?
Ne. Při řezání tenkých plechů z měkké oceli, (řekněme 12 gage), laser bude řezat rychleji a levněji. Můžeme řezat více vrstev současně zásobník, abychom se přiblížili k rychlosti laseru, ale zatím se nemůžeme rovnat (zatím). Takže pro velké výrobní série, kde čas přípravy není problém, laser nařeže vaše tenké ocelové plechy rychleji. A můžete držet s plazmou A s vodním paprskem může soupeřit plazma, pokud opět řežete měkkou ocel o síle ca. 1,3 cm cca 10mm a nepotřebujete obrušovat tepelně ovlivněné zóny ať už z kosmetických důvodů nebo pevnosti. V tomto případě bude náš vodní paprsek dražší.
Vodní paprsek je nejrychleji rostoucím obráběcím procesem na světě (dle Frost & Sullivan), protože je tak neuvěřitelně všestranný (řeže vše, co přichází do vaší dílny), rychle nastavitelný (při stejných parametrech řeže téměř vše, jen změníte řeznou rychlost), zanechává kvalitní hrany (žádné teplo, žádné napětí , saténově hladký), je snadno spustitelný (softwarové modely pro opravdu snadné programování a spuštění řezání). Pokud máte ve své dílně více než jen měkké oceli pravděpodobně potřebujete vodní paprsek.