Abychom zajistili hladký chod webu pro naše zákazníky, používáme k tomu soubory cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Více informací najdete zde.

Space Exploration Technologies

SPACE EXPLORATION TECHNOLOGIES CORP. SI ZVOLILA KOMPLETNÍ ŘADU STROJŮ MACH NA ŘEZÁNÍ VODNÍM PAPRSKEM

Space Exploration Technologies Corp. ("SpaceX") byla založena v roce 2002 za účelem vývoje a výroby kosmických lodí a nosných raket. SpaceX úspěšně odstartovala nosné rakety Falcon 1 a Falcon 9 a v roce 2008 byla vybrána NASA pro zásobování Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).   

Dne 25. května 2012 se kosmická loď Dragon stala první soukromě vyvinutou kosmickou lodí, zásobující vodou, oblečením a jídlem astronauty, která se připojila k ISS. Dne 28. října 2012 Dragon dokončil svou první oficiální nákladní zásobovací misi k ISS a vrací se s důležitými vzorky a hardwarem z vesmírné stanice.

Lepší kvalita, větší kontrola

Poté co pracovali v mnoha průmyslových odvětvích, které využívají vodní paprsek jsou inženýři SpaceX seznámeni s výhodami vodního paprsku. Vodní paprsek je velmi flexibilní a může řezat prakticky jakýkoliv materiál. Poskytují dostatečnou přesné přesnost i pro řezání dílů ve tvaru sítí nebo podobných tvarů , aby byl řez čistý nebo co nejčistší. Metoda pálení jako je u laseru nebo plazmové řezačky vytváří tepelně ovlivněné oblasti, které mohou způsobit mikro praskliny v místě řezu. Pro letecký průmysl mohou být takové mikro praskliny katastrofální. Proto by části musely projít rozsáhlým následným obroušením tvrzeného okraje. U vodních paprsků nedochází ke vzniku tepelně ovlivněné zóny, takže není potřeba pro konečné použití dílu provádět žádné další úkony, což šetří čas a náklady.  

Pro SpaceX, vysoce produkční společnost, je outsourcing omezující v jeho kontrole řízení načasování a kvality. Pokud dodavatel vyrobil díly nesprávně nebo díl vyžadoval změnu v návrhu, byl harmonogram prací a zúčastněných negativně ovlivněn. Přechodem na výrobu dílů vnitrofiremně, inženýři SpaceXu získali lepší kontrolu. "Z našich zkušeností v rámci outsourcing jsme znali vodní paprsek a jeho možnosti. Jen jsme chtěli větší kontrolu nad celým procesem," říká Rick Cortez, manažer vývojových operací.

Hledání vhodného vodního paprsku

V červenci 2010, SpaceX zakoupil stroj na řezání vodním paprskem Mach 3 vybavený multiplikačním čerpadlem o jmenovitém tlaku 4.150 barů a technologií Dynamic Waterjet®. O několik měsíců později přidali více strojů. Systém Mach 2 vybavený multiplikačním čerpadlem o jmenovitém tlaku 4.150 barů byl zakoupen pro konvenční řezání. Koupili také další Mach 3 systém vybavený čerpadlem HyperJet® se jmenovitým tlakem 6.481 barů a technologií Dynamic XD® pro 3D řezání a řezání pod úhlem. Technologie Dynamic XD přináší do 3D řezání rovněž kompenzaci úkosu, kterou Flow vyvinula pro řezání 3D dílů z plochých materiálů.

Více strojů, vyšší produkce

SpaceX plánuje pokračovat ve svém úspěšném rozvoji a vypouštění komerčních raket a kosmických lodí, což má za následek rostoucí potřebu vysoce přesných a efektivně řezaných dílů. Pro splnění této rostoucí poptávky, SpaceX koupil další Flow systémy, včetně nejnovější technologie Mach 4, k naplnění svých přesných požadavků. "Pro dosažení ještě vyšší flexibility jsme se rozhodli pro koupi systému Flow Mach 4" říká Cortez. 

Nejnovější přírůstek do Flow řady vodních paprsků Mach 4 umožňuje, aby systém, původně dimenzovaný na 2 nebo 3 metry šířky s 2 metry dlouhým řezacím stolem, bylo později možno rozšířit na délku až 14 metrů. Každý systém je řízen softwarem FlowMaster, který operátorovi umožňuje načíst výkres a jednoduše zadat řezaný materiál, tloušťku a kvalitu hrany a začít řezat díly. Software také monitoruje čerpadla a zajišťuje, že jsou v provozu na maximální výkon.

Z důvodu časových úspor, kontroly a snadného provádění změn se inženýři společnosti SpaceX z výhod vodního paprsku těšili okamžitě. "Protože máme systémy vodních paprsků přímo ve firmě mohou být díly, díky jejich rozsáhlým možnostem, navrženy a vyrobeny ještě tentýž nebo následující den" říká Cortez. "Ve srovnání s outsourcingem, kdy realizace trvala dva týdny nebo i déle."